轮奸电影

轮奸电影Style has always been a medium for self-expression, a way to use fashion in the form of creativity. It's a way to subtly signal what is in your mind and how you feel in a certain moment. If we look at the world with a love of life, the world will reveal its beauty to us. I hope my blog reaches people who share my love for all things fashionable and who dare to reveal its beauty just like me!

Tuesday, April 21, 2020

КАКО ДА КОМБИНИРАТЕ ЕДНО ПАЛТО НА 7 РАЗЛИЧНИ НАЧИНИ by TheGjurovska


Heeey Hey, на?првин пред било што друго морав да ?а напоменам тремата ко?а ?а почувствував што седнувам да напишам блог пост, макар бил гостински. Паси?ата кон блогира?ето ко?а започна уште пред речиси 6 години сеуште ?а има во мене но, блогот не постои а и да бидам искрена е ставена на страна, shame on me.
Во време кога сите седиме дома за едно подобро утре, би рекла дека на?добар издувен вентил е она што вас на?многу ве исполнува. Во денешно време кога сме преплавени со информации: Што би требале да направиме за да го исполниме времето, како да го организираме денот, како да се чувствуваме, што да об?авиме, што е тренд на соци?алните медиуми па го следиме истиот без разлика дали то? е близок до нашата еститика итн...?ас би рекла дека за промена треба да се слушаме себе си.


И што мислам кога велам да се слушаме себе си? Тргнува??и од самата себе  кога ?е се изгубам во она Што би требало го губам компасот, креативноста, желбата за нешто ново...
Нема да ви кажам направете го ова, ?е речам правете го она што ве исполнува без исклучок.


Е сега, кога си кажав што имам во неколку реченици можам и да споделам со вас неколку работи во врска со комбинациите кои ги гледате на фотографиите.
Како што можете да забележите станува збор за исто палто и 7 различни изгледи, за секо? ден од неделата за до дневна. ?


Шегата на страна, сметам дека секогаш секо? аутфит треба да го започнете со едно парче и да направите пове?е комбинации со истото. ?ас би рекла дека денес слободата на комбинира?е стилови е толку голема што на вас останува само да имате добра имагинаци?а. Палто и фармерки, зборува?те ми за safe вари?анта. Никогаш не можете да направите грешка! Искобинира?те ги со кошула или маица, and voila. Имате изглед ко? е прикладен за пове?е пригоди.


Би рекла дека секо?а дево?ка треба да има matching палто и панталони, комбинациите би немале кра?, со патики или високи потпетици, балетанки или сандали, буквално со се може да изгледа кул и шик!
Исто не заборава?те да прочепкате во гардероберот на вашата баба или ма?ка, таму се кри?ат на?трендовските парчи?а за сезонава, trust me!


Не би должела пове?е само се надевам дека ви дадов иде?а плус за следниот ваш аутфит во ко? ?е си згазите” кога ?е се вратат работите во нормала. До тогаш, направете ги на?добрите комбинации ever, продефилира?те до ку?на, ставете си чаша вино и останете безбедни.


За себе, за вашите на?блиски, за сите нас.
Much love,
TheGjurovska

Thursday, March 26, 2020

НА?ДОБРИТЕ BEAUTY ПОДКАСТИ


Неодамна прочитав интересна об?ава на buro247 за неколку подкасти во кои се обработуваат теми за козметика, нега на кожата, лицето, трикови за шминка?е и нутриционистички совети за поздрав живот па решив да ги споделам со вас. Не ги преслушав сите понудени во текстот на порталот, но од оние кои ги проверив, издвоив неколку кои ми се чинеа на?интересни за слуша?е и од чи?ашто содржина може да научите нови и интересни работи. 
1. The Emma Guns show

Во не?зините подкасти може да слушнете стручни гости од светот на козметиката кои зборуваат за бизнисот, управува?ето со менталното здрав?е, грижа за физичкото здрав?е, на?ефикасно управува?е со времето и ниту една тема нема ограничува?е во смисла на праша?е и одговор од страна на гостите. Без разлика дали сте ?убопитни за теми како медитаци?а, претприемништво, ментално здрав?е или на?новиот тренд во козметичката индустри?а, ова е подкаст за вас. 
Дома?ин е Ема Гунавардана, поранешна уредничка и писателка, чиешто шоу има за цел да ги информира, инспирира и забавува слушателите. На линкот во прилог има пове?е од 300 епизоди, во кои верувам секо? од вас може да си ?а прона?де темата ко?а го интересира. 

Линк до подкаст: https://play.acast.com/s/emmagunavardhana
2. Fat Mascara

Дома?ините на ова шоу, како што самите ?е напишат, другарките ?ен и ?ес, ви го претставуваат големиот и со сочни информации свет на убавината во своите неделни подкасти. Преку ден, и двете уреднички за убавина, кои имаат можност од прва рака да ги дознаат на?новите вести во козметичката индустри?а и да ги споделат во своите епизоди. 

Секо? нов подкаст е убаво спакуван, со стручно мисле?е за шминка, козметика, пластична хирурги?а и многу други теми за сите козметички зависнички. Во секо?а епизода имаат гости од холивудскиот ?ет-сет на дерамотлози, пластични хирурзи, ме?кап артисти, парфимеристи, но не ги забораваат и локалните маалски бизниси. Забавен и хумористичен, Fat Mascara е подкаст каде што сите в?убеници во убавиот и негуван изглед може да ?а  задоволат сво?ата фиксаци?а. 

Линк до подкаст: https://play.acast.com/s/fatmascara
3. The Beauty brains

Зад ово? подкаст сто?ат две жени хемичарки кои се бават со козметика и за него многумина велат дека е како да сте добиле стручно мисле?е на speed dial. Тие одговараат на сите праша?а кои не мачат поврзани со козметичката индустри?а, како да одредите дали неко? производ е добар за вас или не, што значат одредени состо?ки во производ, како делуваат, совети за како да користите неко? производ и буквално ова е место за сите beauty nerds. 

Линк до подкаст: https://play.acast.com/s/thebeautybrains

Се надевам дека ?е уживате во слуша?ето на емисиите и слободно споделете ако и вие слушате неко? интересен подкаст. 


Look at Vibe to look your best
Love,
E

Thursday, March 19, 2020

ИЗБОР ОД НА?ДОБРИТЕ ПРОИЗВОДИ ОД МО?АТА КОЗМЕТИЧКА РУТИНА


Пред извесен период си ветив себеси дека никогаш пове?е нема да дозволам кожата на лицето да ми изгледа запуштено. Верувам и дека нико? од вас не ?а посакува оваа состо?ба. Затоа, во изминатата година пробав многу производи за нега лицето и кожата од различни брендови, од оние со повисока цена, до оние со пониска цена. До?дов до интересен заклучок при користе?е на сите овие производи, не дека е некое откровение, но, уште еднаш ми се потврди дека кожата сака редовна нега и производи кои полека ?а вра?аат не?зината еластичност и с?а?. Сите производи кои имаат брз и моментален ефект, функционираат пократко време, да не речам толку колку што ?е ги користите. 
Сите производи кои имаат спор ефект, оние за кои треба време и упорност, и од кои едва? и полека се гледаат ефектите, ми се покажале како на?делотворни и со тра?ни резултати. Биде??и кожата секогаш ми била приоритет, сум обрнувала внимание на квалитетот на производите кои ги користам и дополнително на ова да не ?а изложувам кожата на ?аки и со штетни хемикалии производи. 
Иде?ата на денешниот пост е да ви посочам неколку производи кои ги користам во мо?ата секо?дневна козметичка рутина и кои навистина се покажале како полезни за мо?ата кожа на лицето. Верувам дека од моето искуството при користе?е и резултатите од овие производи ?е може и вие да извлечете неко? совет плус, ?е пробате нов производ или дури, нова рутина.  
1. Мицеларна вода Bioderma Sensibio H2O 

?е почнам со производот ко? го користам ве?е седма година по ред -мицеларната вода на Bioderma. Низ годините, сум пробала многу мицеларни води, но ниту една не ми се покажала како оваа. Со неа го чистам лицето наутро, ?а вадам шминката, ?а освежувам кожата кога ?а чувствувам затегната, во било ко? период од денот, ?а користам навечер пред легнува?е и после вежба?е. Дури кога ?е почнете да ?а користите оваа мицеларна вода, ?е сфатите колку пр?авштина ви се насобира на неа. Буквално, памукот со ко? ?е чистите лицето, ?е биде со темно кафена бо?а. 

Ниту една друга мицеларна вода не ми го чистела лицето како оваа на Bioderma. Барем не од оние кои сум ги користела, а верува?те имам пробано скоро се што се нуди на нашиот пазар. А чисте?ето на лицето е на?важен процес, пред да продолжите со остатокот од рутината. 
2. ANEW Skin Reset Plumping Shots ампули со протинолПрвпат се сретнувам со ово? термин- протинол. Знаев што е ретинол, но протинол не. Оваа технологи?а е патентирана од страна на AVON. Што значи и како делува протинолот? То? ?а обновува загубата на колагенот на кожата на лицето. Ако го земеме предвид фактот што со загубата на колагенот, кожата ?а губи еластичноста, не?зиниот с?а? и на то? начин се создаваат и пове?е брчки, оваа состо?ка ни е и пове?е од потребна. 

Третманот доа?а во пакува?е за 7 дена и навистина ми е криво што се користат еднаш во месецот, биде??и резултатот беше вау. Одамна си ?а немам осетено кожата така мазна, с?а?на и со здрав изглед. Третманот се користи навечер, 7 денови последователно, со масира?е на течноста на кожата на лицето и на вратот (?ас ?а ставав и на вратот). После 15 минути од нанесува?ето, продолжив со крем за лице, од што заклучокот ми беше дека што помасен кремот, резултатот следното утро беше подобар. Не користев други производи по нанесува?ето на кремот.
3. ANEW Radiance Maximising серум со витамин Ц
Откога ги открив производите кои во себе содржат витамин Ц, буквално се опседнав да го прона?дам на?добриот за мо?ата кожа. Серумот на ANEW е еден од на?добрите што ги пробав. На?важниот бенефит на витаминот Ц за мо?ата кожа е осветлува?ето на темните дамки кои со текот на годините ми се по?авиле, што од сонце, што од други надворешни вли?ани?а. Ово? на AVON во себе содржи 10% стабилен витамин Ц, доза еднаква на 30 исцедени портокали.
Ко? не користел производи со витамин Ц треба да има на ум дека на кожата и треба време да се навикне на него. Затоа, во првите денови од неговото користе?е може да осетите пецка?е и благо чеша?е на кожата. Но, овие симптоми ги снемува после една недела од користе?ето. 
Моите впечатоци: дел од флеките кои ги имав на лицето скоро исчезнаа, кожата ми беше со голема доза на с?а? и ?а осетив мека и мазна. Серумот го користев или рано наутро или попладне кога не излегував после тоа од дома. И ово? период на карантин е одлично време да почнете да го користите. 
По секое нанесува?е на производот, задолжително продолжете ?а рутината ко?а ?а практикувате, како крема за лице и што и да користите дополнително.  
4. Крем за лице Weleda Skin Food Original


Мислам дека во моментот немам доволно зборови да ви опишам колку е делотворна оваа крема за лице. Знам дека ?е ви изгледа долго подолу напишаното, но ве уверувам дека вреди да се прочита. 
Ако сите од крема за лице бараме да ни овозможи хидратаци?а, заштита од надворешни вли?ани?а, еластичност, с?а?, здрав изглед, и слободно дода?те ?а на листава секо?а иде?а што ?е ви падне напамет, сето ова ?е го добиете само после првите неколку денови од не?зиното користе?е. 
Одлична е во комбинаци?а со витамин Ц во прав (го мешав во дозата на кремот и со кружни движе?а мачкав на лицето и на вратот), со протинол ампулите (нанесував убав сло? од кремата после протинолот, како еден вид на маска за преку но?), со хи?алуронска киселина (исто така неколку капки ги мешав во кремот и нанесував на лицето). 
?ас имам масна кожа во пределот на Т- зоната, и интересно е тоа што оваа крема не ми ?а замастува дополнително кожата, туку и дава убав с?а? и свежина. Топло ?а препорачувам на сите да ?а пробаат. 

п.с Ово? пост не е во соработка со ниту еден од гореспоменатите брендови. Текстот и мисле?ето се комплетно мои, донесени од искуството при користе?е на производите. 


Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Wednesday, March 18, 2020

СОВЕТИ ЗА УСПЕШНО РАБОТЕ?Е ОД ДОМАПрвата тема ко?а ?е ?а обработуваме денес е како да работите од дома, а да не ?а изгубите концентраци?ата и мотиваци?ата. Не можам да кажам дека сум експерт на оваа тема, но секако како неко? ко? ве?е 6 години (седмата ве?е е на прагот) го работи блогот активно, од кои три без да има дополнителна работа, имам создадено рутина и неколку правила до кои се придржувам и верувам дека ?е ви помогнат во создава?е на вашата работна рутина од дома. 

1. Намести си го креветот
Ова можеби на прво чита?е ?е ви звучи смешно или клише, но верува?те е многу важен сегмент од работниот ден во домот. И без разлика на тоа колку ви е голем домот, дали имате 100 квадрати или 40, ова правило е задолжително: денот го почнувате со месте?е на креветотСо чувството дека сте станале и сте го наместиле креветот, денот ви добива друг тек и ?е го сметате ово? чин за првата завршена обврска во денот. Плус расфрланите чаршави по дома нема да ве повикуваат на претпладневна дремка. 


2. Облечи се
Ова е едно од на?важните правила. Никогаш не работете во пижами. Па дури и да ги облечете тренерките или хеланките за вежба?е, секогаш да бидете облечени во облека ко?а не е за спие?е. На кра?от од денот, ?е забележите дека облеката делува психолошки на вашето расположение за работа. Ако се прашувам ?ас, дури би вежбала и комбинации кои подоцна, во подобри времи?а од ово? домашен карантин, би ги носела на работа. 3. Воспостави рутина

Утринската рутина е на?важна. ?ас станувам пред шест часот па имам доволно време до седум да ги прелистам сите ?новости“ на соци?алните медиуми и на веб порталите со првото кафе, па потоа активно да почнам со работните обврски, кои секогаш си ги задавам како задачи пред да почнам да работам. Знаете, посто?ат куп одлични апликации и софтвери кои можат да ви помогнат да се организирате и таму да си ги зададете дневните или подолгорочни обврски. Една од на?добрите покра? Google Sheets и Google Drive за оние кои имаат Google акаунт, за мене е TrelloUser friendly, одлична за организаци?а, работи на сите оперативни системи и е бесплатна за симнува?е. Во прилог ставам линк од уште неколку бесплатни апликации за работа, текстот е одличен, информативен и многу може да ви помогне ако не знаете што барате (bit.ly/3b64C0m).
Доколку не сте фан на апликации, секогаш можете да го искористите стариот добар тефтер и во него да си ги запишувате сите задачи и да штиклирате тоа што сте го завршиле. 


4. Направи канцелари?а
Кога го почнував блогот, имав заеднички лаптоп, не лично мо?, па морав да се адаптирам на потребите на другиот. Правевме распоред кога и како да го користам и на?често немав едно место за работа. Но, после една година, кога ве?е поседував мо? лаптоп, се стационирав на едно место, кои го направив мо?а канцелари?а. Ова катче до денес, е мо?ата канцелари?а. Ово? ист простор во мо?ата глава ве?е е препознаен, на секое гледа?е, како канцелари?а за работа. Дополнително, на ово? начин сега и моето момче ве?е го препознава и признава просторот како мо?ата канцелари?а.5. Комуницира? со колегите
Покра? комуникаци?ата со другарките, важно е да комуницирате и со колегите. Дури и ако немате заеднички проект, бидете проактивни и на дневна основа зборува?те со нив. На то? начин ?е го задржите чувството на поврзаност со колегите. Закажете еднаш во два-три дена и заеднички повик, чисто да се избрифирате што сте сработиле. 


6. Размрда? се
Работното катче не ви служи само да се заковате за столчето и да работите од 9 до 5. Супер иде?а е додека имате повик (од оние само со аудио) да се размрдате. Пример, во понеделникот имав повик со мо?от тим на ска?п, и додека слушав, на звучниците од лаптопот, го пеглав купот од алишта ко? ми беше останат од викендот. А денес, имам повик ко? ?е трае скоро три часа, па планирам да го слушам на терасата на ко?а имам сонце до напладне, и ако ве?е не можам да седам, да направам неко?а сери?а на вежби.


7. Земи воздух
Ово? совет е тесно поврзан со претходниот. На сите ни треба доза на издишува?е после напорна работа. Затоа направете пауза неколку пати во работниот ден. Без разлика дали ?е излезете во двор, на тераса или ?е одлучите да свртите круг со кола, земете воздух и соберете сила да ги доработите обврските. 


8. Дефинира? го работното време
Од особена важност е да си го дефинирате работното време. За ова правило ми требаше многу време да говметнам во дневната работна рутина. Понекогаш работев од пет часот наутро, некогаш неколку денови во вечерните часови и посто?ано бев уморна. После извесен период се приморав да работам во точно зададен временски интервал. И тоа функционираше беспрекорно, биде??и работата си ?а делегирав да ?а завршам во периодот на моето однапред зададено работно време. Само со добра организаци?а и та?минг може да постигнете одлични резултати.


9. Вежба?
За оваа тема немам што многу да зборувам освен да кажам дека 20тина минути наутро или навечер се сосема доволни за да одржувате кондици?а. Во ова време на самоизолаци?а многу е лесно да се стане тромав и да се подлегне на пролетната мрза, ко?а психички делува и на останатите обврски кои ?е ги имате во текот на денот. 

И на кра?, ме интересира ваше мисле?е и искуство од работата дома. Вклучете се во комуникаци?ата под постот од ово? линк. 


Ваша,
Miss Urban Vibe

Sunday, August 11, 2019

BLONDME DETOX TREATMENT WITH SCHWARZKOPF PROFESSIONALДа се има руса коса е сериозна инвестици?а. Без разлика дали имате русипрамени, бала?аж или целосна руса бо?а на косата, подеднакво мора да и пружитенега и да инвестирате во не?зиното здрав?е, биде??и посто?ат пове?е фактори коиработат против вашата руса бо?а на косата. Загадува?ето на средината во ко?аживееме, сонцето, влажноста на воздухот, летно време солта, хлорот од водата сесамо дел од штетните вли?ани?а кои ?а прават сува, оштетена и работат противне?зиниот здрав изглед.

Секо?дневните работни обврски и стресот, исто така многу вли?ааат накосата, посебно на скалпот, коренот и бо?ата. И не само стресот, ка? менедополнително, поради мо?ата ангажираност на блогот косата ми е многу подложнана отетува?е од фен, пегла за коса и производи за не?зино стилизира?е. Тука е ипосто?аното бое?е, биде??и ние блондинките, нели, никогш не сакаме да пуштиме ида трпиме и милиметар црн корен. Освен тоа, животот во Скоп?е, порадизагаденоста на воздухот во него и тврдата вода дополнително придонесува зане?зино поголемо оштетува?е.


Знае??и ги сите овиефакти, во консултаци?а со мо?от фризер Дарко Петковски (Hairhouse) решив да ?а сменамсеко?дневната нега и внимателно да ги одберам производите со кои ?е го правамтоа. На мое задоволство, косата ?а доверив во рацете на тимот на Schwarzkopf professionalкои се погрижи?а да ?а доби?ам соодветната нега ко?а ми беше потребна вомоментот кога ?а договоривме оваа соработка.  


Во то? периодот, кога ги договаравметретманите за коса, не бев фарбана скоро три месеци, и од ладна ни?анса наруса, во моментот имав жолто-руса коса, со десетина сантиметри темен корен одмо?ата природна кафена бо?а на коса. Трга??и од оваа состо?ба на мо?ата коса,со тимот на Schwarzkopf professional се договоривме првенствено да го пробамнивниот нов третман за коса Blondme detox. Морам да признаам дека имав маладоза на скептичност пред да го направиме третманот, биде??и мислев дека ?ерезултира како и сите други производи за коса кои ги имав пробано: добри, но несо впечатливи резултати и вау ефект. 
Сепак, решив да му дадам шанса натретманот биде??и што пове?е дискутиравме за мо?ата состо?ба на косата, сепове?е ме убедуваа дека заклучокот донесен врз база на други производи ми епогрешен. Знаете, кога не сте доволно компетентен да донесете одлука, сепак,на?добро е да ги послушате професионалците кои си ?а знаат сво?ата работа ипроизводите.

Стигнуваме до денот кога кога го направивметретманот. Се се?авам дека беше ветровито утро и еден од оние денови кога бешезагадено во Скоп?е. Со мо?от колега Коста се на?довме во просториите наакадеми?ата на Schwarzkopf professional каде не пречека Александра. За да бидеповеродосто?на целата оваа приказна направивме пред и потоа фотографии одбо?ата и состо?бата на мо?ата коса. На самата фотографи?а може да се види декакосата ми е оштетена при врвовите и бо?ата од платинеста руса ми е жолта руса.

Во што се состои и како се нанесува третманот
BlondmeDetoxifying System во себе содржи доза на чист витамин Ц, ко? ?а штити косата и?а прочистува бо?ата, амино киселини кои ?а за?акнуваат, ?аболкова киселинако?а и прави детокс и семе од моринга кое како состо?ка помага за раст накосата и не?зино обновува?е. Тоа е третман чи?а текстура е прашкаста и за даможе да се нанесе на косата, работи на принцип на соединува?е со дополнителенпроизвод, во мо?от случа? со Blondme Keratin Restore Bonding маска за коса. Се мешаат двата производи и се нанесуваат на косата идентично како икога ?а бо?адисувате, ?а делите прамен по прамен и нанесувате по целата не?зинадолжина. Се остава да делува 15-тина минути и се измива со шампон за коса, вомо?от случа? со Blondme Keratine Restore шампонот за коса. Косата на кра?от сесуши и се стилизира онака како што ?а носите. Ова есалонскиот детокс третман, ко? е различен од оно? ко? можете да го направите подома. Впечатоци од третманот
Несамо што добив вау ефект, туку бо?ата на косата никогаш не ми била толку чистаи с?а?на, дури ни кога ми е тазе бо?адисана. Целиот ефект е сосема очигледен, ина прв поглед и на допир со рака. Косата е мека, еластична, лесна и лелеава.Благодарение на Blondme третманот за детоксификаци?а, бо?ата на мо?ата косабуквално оживеа. Интересно е тоа што и покра? фактот што не бев фарбана тримесеци, сите доби?а впечаток дека сум ?а фарбала косата и промената на бо?атабеше пове?е од очигледна. Сите присутни бевме затекнати од ефектот натретманот. На моменти не можев да престанам да си з?апам во косата биде??идосега, ?а немав видено во ваква состо?ба.


Ефекти од третманот
  • Ги измива тешките минералите и другите остатоци од тврдата вода
  • ?а за?акнува косата одвнатре кон надвор
  • ?а вра?а свежината и с?а?от благодарение на чистиот Витамин Ц
  • Прави длабока детоксикаци?а и вашата руса коса веднаш ?а освежува и ?а прави поздрава.


За кого се препорачува
Го препорачувам третманот на сите блондинки кои ?а делат страста за убава и негувана руса коса, на сите кои се трудат да ?а задржат бо?ата, свежината и сакаат да се изборат со вли?ани?ата од секо?дневното загадува?е и тврдата вода. Сега конечно има третман чи?ашто експертиза одговара на сите овие потреби на блондинките.

Blondme detox третман во домашни услови
Детокстретман на косата може да направите и дома со користе?е на BlondmeDetoxifying System Purifying Bonding шампон и BlondmeDetoxifying System Bi-phase Bonding & Protecting спре?.

Ово? пост е во соработка со Schwarzkopf Professional. Текстот и мисле?ето се комплетно мои, донесени од искуство при користе?е на производите. 

Look at Vibe to look Your best
Love,
E